bip
 
logoPWIS

przemet.pl swiatowy dzien rzucania palenia tytoniu 939x675

 

Każdego roku w trzeci czwartek listopada przypada Światowy Dzień Rzucania Palenia Tytoniu – w tym roku jest to dzień 21 listopada.

Ideą tego Dnia jest zwrócenie uwagi nie tylko na szkodliwość palenia tytoniu, ale także zaapelowanie do palaczy o podjęcie decyzji mających na celu wyzwolenie się z uzależnienia, jakim jest nikotynizm. Od wielu lat palenie tytoniu stanowi w Polsce poważny problem społeczny oraz niesie za sobą poważne skutki zdrowotne.

Zadziwiającym jest fakt, że większość społeczeństwa doskonale wie, iż palenie jest szkodliwe, a mimo to według badań Kantar Polska 2019:
– w dalszym ciągu prawie ¼ społeczeństwa nałogowo pali papierosy;
– tak jak w latach ubiegłych, tak i teraz większości palaczy zdarza się palić w obecności osób niepalących: 8% palących Polaków przyznaje, że czasem pali w obecności dzieci, natomiast w obecności kobiet ciężarnych zdarza się zapalić 1% palaczy;
– 34% Polaków mówi, że w ich domach pali się tytoń;
– mimo zakazu reklamy aż 15% palących zetknęło się z jakąś formą reklamy i marketingu papierosów.


Niepokojącym zjawiskiem jest to, że palenie rozpoczyna już młodzież w wieku szkolnym. Dlatego tak ważne jest przekazanie jej informacji na temat szkodliwości palenia tytoniu i wykształcenie postaw asertywnych wobec tego zjawiska. Z tej okazji, w dniu 13 listopada 2019 roku w Szkole Podstawowej w Klonowie (gmina Zbójno) odbyło się  spotkanie edukacyjne w ramach Światowego Dnia Rzucania Palenia Tytoniu. Podczas  spotkania z uczniami, pracownicy Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Golubiu-Dobrzyniu przeprowadzili zajęcia edukacyjne na temat negatywnych skutków zdrowotnych palenia tytoniu. Kolejnym etapem spotkania była przygotowana przez uczniów część artystyczna, w tym scenki profilaktyczne przedstawiające zagrożenia zdrowotne związane z uzależnieniem od tytoniu. GALERIA ZDJĘĆ

Wszystkich, którzy chcieliby zasięgnąć konsultacji specjalistycznej w sprawach dotyczących palenia papierosów serdecznie zapraszamy do kontaktu z Telefoniczną Poradnią Pomocy Palącym pod numerem telefonu 801 108 108, a także do odwiedzenia strony internetowej: http://jakrzucicpalenie.pl/.

 

ŚWIATOWY DZIEŃ RZUCANIA PALENIA TYTONIU TO DOSKONAŁA OKAZJA, BY NA ZAWSZE POŻEGNAĆ SIĘ Z TYM NAŁOGIEM.

logo min

 godlo sc

 

Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna
w Golubiu-Dobrzyniu

 


Służba Cywilna

 

border

ul. Dr Jerzego Gerarda Koppa 1 A,
87-400 Golub-Dobrzyń

 

 

tel. centrali: 56 683-24-85
fax. 56 683-24-42
e-mail: psse.golubdobrzyn@pis.gov.pl

twitter 2430933 1280   facebook 2429746 1280
       

Ochrona danych osobowych

Deklaracja dostępności